Search

+

Curriculumul Matei International School

Procesul educational se desfasoara prin experiente diverse de invatare integrate impreuna cu curriculumul national. Acesta este completat de excursii, vizite, proiecte si diverse metode educationale aplicate de profesorii scolii. In plus, curriculumul national este secondat de programul International Baccalaureate, modulul Primary Years (PYP), la institutia noastra a aderat in anul 2019, pentru modulul bilingv, atat pentru gradinita cat si pentru scoala.
Predarea are loc in limba romana, iar limba engleza se studiaza intensiv conform standardelor IB PYP, suplimentata si cu ore de consolidare.
Programul PYP – International Baccalaureate – este predat in peste 109 tari si este perfect adaptabil fiecarui stat si curriculum national. Este ghidat de 6 teme transdisciplinare de insemnatate globala, ajutand studentii sa isi dezvolte intelegerea conceptuala, cat si sa isi intareasca cunostiintele si capacitatile dincolo de subiectele predate. Aceste teme sunt: cine suntem, unde ne aflam in timp si spatiu, cum ne exprimam, cum functioneaza lumea, cum ne organizam, cum convietuim pe planeta. Studentii examineaza aceste idei prin mai multe prisme, avand lucrari focusate pe limba, studii sociale, matematica, arta, stiinte, si educatie personala, sociala si fizica.

Curriculumul romanesc este format din:

a) Cursurile de curriculum obligatorii
b) Consolidare dupa orele de predare si efectuarea temelor
c) Evaluari pe baza a mai multor criterii si domenii – initiala si finala, trimise sub forma de raport parintilor
d) Ore de consiliere cu elevii si parintii
e) Pregatirea pentru concursuri nationale, internationale si olimpiade pentru elevii selectati exclusiv de profesori
f) Participarea la diverse proiecte si evenimente educationale interne sau externe ale scolii

Limba franceza (limba secundara) se studiaza doua ore pe saptamana in functie de nivelul varstei. De asemenea elevii participa la diverse concursuri, proiecte si sunt evaluati semestrial.
Aceste evaluari sunt transmise parintilor.

 

Cluburi si programe

Institutia noastra ofera un program extracurricular de invatare personalizata prin intermediul cluburilor integrate. Acestea se pot selecta de catre parinti sau pot fi sugerate de catre profesori pentru a sustine si stimula inclinatiile individuale ale fiecarui elev si pentru a descoperi si dezvolta vocatia lor.
Ne dorim sa mentinem in permanenta un procent de 50% al cluburilor tinute in limba engleza.

Acestea pot fi: pian, sah, karate, scrima, fotografie, fotbal, balet, club de arte, lb Spaniola, lb Germana.
La fiecare inceput de an vor avea loc lectii demonstrative sustinute de profesorii cluburilor pentru elevi, auxiliare in alegerea programului semestrial.

 

Activitati pentru aprofundarea studiului

Calendarul Matei International School este diversificat cu evenimente ce au ca scop cultivarea elevului prin experiente noi in diferite medii externe sau in cadrul scolii. Acestea sprijina elevul in dezvoltarea lui pe plan personal, emotional si social.
Vizite la muzee, galerii, teatre, excursii si taberele (de asemenea si pentru aprofundarea limbii engleze) organizate de catre scoala noastra vor fi anuntate la avizier cat si electronic catre parinti, impreuna cu modalitatea de desfasurare si costurile in cazul in care sunt implicate.
Vom participa la concursuri impreuna cu alte untitati de invatamant, vom organiza iesiri in afara scolii (vizite – muzee, fabrici, companii, alte institutii si servicii, voluntariat,etc.), vor avea loc targuri (martisor, Craciun, Halloween) unde ne dorim si implicarea parintilor alaturi de copii.

 

Evaluarea

Comunicarea cu parintii se realizeaza prin inmanarea unei mape saptamanale cu lucrarile elevului insotit de un raport de feedback din partea profesorului.
Rapoartele de evaluari initiala si finala ale fiecarui semestru vor fi comunicate parintilor prin intermediul platformei online si email, din care reiese evolutia elevului atat la disciplinele din programa obligatorie cat si la cluburile optionale.