Search

+

Curriculumul Matei International School

Procesul educational se desfasoara prin experiente diverse de invatare integrate impreuna cu curriculumul national. Acesta este completat de excursii, vizite, proiecte si diverse metode educationale aplicate de profesorii scolii.
Curriculumul oferit in unitatea de invatamant este Curriculumul National. Acest lucru face trecerea mai usoara a elevului catre, sau de la sistemul public de invatamant cat si participarea la examenele nationale.
Predarea are loc in limba romana, iar limba engleza se studiaza intensiv suplimentata si cu ore de consolidare predate de catre un profesor vorbitor nativ de limba engleza.

Curriculumul este format din:

a) Ore de curriculum romanesc
b) Afiliere la programele internationale 
c) Consolidare dupa orele de predare si efectuarea temelor
d) Evaluari pe baza a mai multor criterii si domenii – initiala si finala, trimise sub forma de raport parintilor
e) Ore de consiliere cu elevii si parintii
f) Pregatirea pentru concursuri nationale, internationale si olimpiade pentru elevii selectati exclusiv de profesori
g) Participarea la diverse proiecte si evenimente educationale interne sau externe ale scolii

Limba Engleza se studiaza zece ore pe saptamana in cadrul orarului de activitati si se consolideaza impreuna cu un profesor vorbitor nativ de limba engleza. De asemenea elevii participa la diverse concursuri, proiecte si sunt evaluati semestrial. Aceste evaluari sunt transmise parintilor.

Limba germana/spaniona (limba secundara) se studiaza doua ore pe saptamana. De asemenea elevii participa la diverse concursuri, proiecte si sunt evaluati semestrial. Aceste evaluari sunt transmise parintilor.

 

Cluburi si programe

Institutia noastra ofera un program extracurricular de invatare personalizata prin intermediul cluburilor integrate, sustinute in limba engleza in proportie de 90% de catre profesori nativi sau vorbitori de limba engleza. Acestea se pot selecta de catre parinti sau pot fi sugerate de catre profesori pentru a sustine si stimula inclinatiile individuale ale fiecarui elev si pentru a descoperi si dezvolta vocatia lor.
Acestea pot fi: pian, sah, karate, scrima, fotografie, fotbal, balet, club de arte, lb Spaniola, lb Germana
La fiecare inceput de an vor avea loc lectii demonstrative sustinute de profesorii cluburilor pentru elevi, auxiliare in alegerea programului semestrial.
Inscrierea va avea loc in luna septembrie, cluburile incepand de la 1 octombrie. Optiunile nu mai pot fi schimbate pana la sfarsitul primului semestru de scoala. Pentru cluburile la care nu exista suficienta cerere, ne rezervam dreptul de a nu le organiza. Scoala va consilia parintii in alegerea cluburilor astfel incat programul elevilor sa contina si activitati de consolidare sau miscare in aer liber. In cazul suprapunerii clubului ales cu o alta activitate/program educational din motive obiective, parintii si elevii trebuie sa isi prioritizeze alegerea in functie de subiectul pe care doresc sa il aprofundeze si isi vor asuma alegerea facuta.

 

Activitati pentru aprofundarea studiului

Calendarul Matei International School este diversificat cu evenimente ce au ca scop cultivarea elevului prin experiente noi in diferite medii externe sau in cadrul scolii. Acestea sprijina elevul in dezvoltarea lui pe plan personal, emotional si social.
Vizite la muzee, galerii, teatre, excursii si taberele (de asemenea si pentru aprofundarea limbii engleze) organizate de catre scoala noastra vor fi anuntate la avizier cat si electronic catre parinti, impreuna cu modalitatea de desfasurare si costurile in cazul in care sunt implicate.
Vom participa la concursuri impreuna cu alte untitati de invatamant, vom organiza iesiri in afara scolii (vizite – muzee, fabrici, companii, alte institutii si servicii, voluntariat,etc.), vor avea loc targuri (martisor, Craciun, Halloween) unde ne dorim si implicarea parintilor alaturi de copii.

 

Evaluarea

Comunicarea cu parintii se realizeaza prin inmanarea unei mape saptamanale cu lucrarile elevului insotit de un raport de feedback din partea profesorului.
Rapoartele de evaluari initiala si finala ale fiecarui semestru vor fi comunicate parintilor prin intermediul platformei online si email, din care reiese evolutia elevului atat la disciplinele din programa obligatorie cat si la cluburile optionale.